Doprava do Lungau

Možností dopravy do oblíbené oblasti Lungau je poměrně dost, vybrali jsme pro vás ty nejlepší varianty jak osobním autem, tak veřejnou dopravou. 

Autem do Lungau

Z Prahy

Z Prahy doporučujeme využít nejrychlejší trasu přes České Budějovice, Linz, Salzburg až do Lungau. Tato trasa měří cca 480 km a průměrná doba cesty je 5 a půl hodiny.

V Praze se napojíte na cestu vedoucí do Českých Budějovic, pak je potřeba pořídit si dálniční známku pro Rakousko. Ta vyjde na 9,4 € (130 Kč) na 10 dní. Z Českých Budějovic vás čeká klidná cesta do rakouského Lince. Odtud se line dálnice dál až k Salzburgu, pokud budete však v parném létě toužit po osvěžení, stačí zastavit například u jezera Attersee nebo Mondsee. 

Za nimi si můžete udělat malou zastávku u přírodního vodopádu Golling s výškou 75 metrů. Stačí jen sjet z dálnice a zaparkovat u něj, za vstupné zaplatíte 5 € pro dospělé a 3 € pro děti. 

Od vodopádu je to do Lungau už jen jednu hodinu cesty, během které vás čekají placené Tauernské tunely. Ty vyjdou na 12,5 € (cca 300 Kč), avšak tomuto výdaji je možné se vyhnout, pokud zvolíte objížďku přes Radstadt. 

Z brna

Pro cestující z Brna je nejpohodlnější cestu autem zvolit přes Vídeň a Leoben. Během této trasy urazíte 430 km a jízda zabere většinou cca 5 hodin. Také je nutné si zakoupit rakouskou dálniční známku.

Rakouské dálniční známky

Doba platnostiAutoMoto
10 dní9,40 €5,40 €
2 měsíce27,40 €13,70 €
rok91,10 €36,20 €

Rakouskou dálniční známku si můžete pořídit klasickou nalepovací nebo elektronickou.

Klasická nalepovací známka pro rok 2020 je světle modré a nejjednodušší je pořídit si ji na benzinové pumpě před hranicemi s Rakouskem. Měla by být nalepená na čelním skle, a to buď uprostřed u vnitřního zpětného zrcátka, a nebo v levém horním rohu.

Elektronickou dálniční známku pořídíte jednoduše online zde. Pozor ale na to, že ji lze použít až po 18 dnech od zakoupení, koupit ji tedy musíte včas předem. Vyhnete se tak ale riziku, že budou známky na benzinách vyprodané.

Hromadná doprava do Lungau

Z Prahy

Ceny začínají na velmi příznivých 250 Kč na linkách z Prahy do Salzburgu, kde vám zabere jízda přibližně 6 hodin, a které provozují všichni velcí dopravci (například LeoExpress, RegioJet nebo FlixBus). Můžete si udělat krátký výlet po krásném Salzburgu, nebo i zůstat přes noc a druhý den pokračovat.

Ze Salzburgu je nejlepší možností přímý autobus do Sankt Michael im Lungau, který jezdí 2x denně, a kterému cesta zabere necelé 2 hodiny, přičemž za jízdenku zaplatíte cca 20 €. Pokud však nechcete nebo nemůžete čekat na přímý spoj, využijte rakouský plánovač cest hromadnou dopravou a najděte některý ze spojů s přestupem.

Z Brna

Nejpohodlnější je dopravit se vlakem za cca hodinu a půl z Brna do Vídně. Ve Vídni přestoupit na vlak, který vás dopraví za 3 hodiny do Salzburgu. Tam už jen přestoupíte na autobus přímo do Lungau (stejně jako v případě, že jedete z Prahy) a za 2 hodiny jste v cíli. Jízdenky na tuto trasu se dají pořídit od 900 Kč, záleží na dostupných spojích.

Obecné informace k cestě do Rakouska

Při cestě do Rakouska potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, děti musejí mít vlastní doklad. Úředním jazykem je němčina, ale recepce hotelů a turistické destinace jsou obvykle připravené na angličtinu, často je k dispozici také informační letáček v češtině. Pro nutné lékařské ošetření stačí předložit evropský průkaz pojištěnce, nicméně je vhodné uzavřít dodatečné cestovní pojištění, které kryje více nouzových situací. Nouzovou linkou je stejně jako v České republice trojčíslí 112. Platnou rakouskou měnou je euro, v případě spropitného se dává obvyklých 10 %. Bezpečnostní situace je velmi dobrá, zvykem bývá dodržování všech zákonů a předpisů, včetně ukázněnosti při přechází a při zacházení s odpadky, takže pozor na pokuty. Podnebí je podobné jako v České republice, v blízkosti hor je však vhodné mít po ruce teplejší oblečení do větru a deště.

Autem do Lungau
Autem do Lungau | Photo by Dimitry Anikin on Unsplash